Platinovou parcelu obsadí zelený dům

07.11.2014

Na posledním volném pozemku v centru Prahy na Národní vyroste do dvou let ekologická budova. Nabídne kanceláře a obchody...

NOVÉ MĚSTO Už dva roky je z bývalého parkoviště na rohu Mikulandské a Národní staveniště. Stavět se přitom doposud nezačalo. Investor si totiž rozmyslel projekt luxusního hotelu a dal přednost polyfunkční budově s kancelářemi, obchody a restauracemi. Změnu mu nyní posvětila radnice Prahy 1. „Odbor výstavby odsouhlasil změnu územního rozhodnutí. Nový projekt tak na místě může vzniknout,“ potvrdila mluvčí první městské části Veronika Blažková.
Na pozemku je už ke stavbě vše připravené. Stavbaři již vyhloubili jámu pro základy budovy a zajistili okolní budovy. Ve chvíli, kdy dostane investor ještě povolení od stavebního úřadu, což by podle informací MF DNES mělo být každým dnem, práce se rozjedou naplno.
Prosklená budova, po jejímž obvodu se potáhnou terasy s rostlinami, by na místě měla vyrůst do dvou let. „Domem chceme protáhnout pasáž, která by spojovala Národní a Mikulandskou ulici. Tato pasáž by dovedla lidi na vnitřní dvůr, kde vyroste odpočinková zóna s vzrostlým stromem a zelení,“ říká investor Petr Němec.
Podobná pasáž s odpočinkovým místem se letos v březnu otevřela v komplexu Florentinum u Florence.

„Zachováme cenné malby“
Palác Národní, jak se připravovaný projekt jmenuje, bude propojen s vedlejší budovou Schönkirchovského paláce. Starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký (TOP 09) už dříve sdělil, že stavba nedostane povolení v případě, že nebude na historickou stavbu brán zřetel.

Na staveništi navíc archeologové objevili celou řadu cenných historických předmětů, včetně nástěnných maleb a malovaných dřevěných stropů. „Zachováme nejen cenné malby na stěnách a malované dřevěné stropy, řemeslné prvky určené k restaurování. Vážíme si i obyčejných původních stavebních materiálů. Proto je ukládáme, abychom je pak v nové stavbě zapracovali,“ popisuje architekt Stanislav Fiala.
Developer se v novém návrhu uskromnil. Výška stavby zůstane stejná, ve srovnání s původně zamýšleným hotelem ale bude mít Palác Národní o jedno podlaží méně. Celková plocha se zmenší přibližně o dva tisíce metrů čtverečních. Stávající projekt bude navíc zhruba o polovinu úspornější. To například znamená, že stavba ročně spotřebuje jen třetinu plynu a do kanalizace vypustí o 36 tisíc kubíků méně splašků. Tedy asi polovinu toho, co by vyprodukoval navržený hotel.
O pozemku na rohu Národní a Mikulandské se hovoří jako o poslední nezastavěné parcele v centru města. Před necelými deseti lety ho Praha prodala soukromému vlastníkovi za rekordní částku 183 milionů korun. Pasovala ho tím do role nejdražší parcely v Praze.
Palác Národní Stavba bude propojena s vedlejší budovou Schönkirchovského paláce. Po obvodu prosklené budovy se potáhnou terasy s rostlinami. 2x foto: Sebre
Klid v centru Domem povede pasáž, která spojí Národní a Mikulandskou ulici. Na dvoře vyroste odpočinková zóna se vzrostlým stromem a zelení.

Fakta
Proluka u Národní

V roce 1966 na místě dnešní proluky probíhala demolice dvou domů . Ty totiž oproti sousednímu prvorepublikovému paláci Dunaj přesahovaly zhruba o šest metrů uliční čáru a bránily vzniku široké ulice s chodníky . Parcely se však vznikem chodníků výrazně zmenšily, a pro větší výstavbu tak byly najednou příliš malé.
O tom, jak využít lukrativní, ale zároveň těsné prostory, diskutovali odborníci . Také studenti architektonických škol vytvořili několik návrhů , ale žádný se neuskutečnil. Na pozemcích se dlouhou dobu nacházelo parkoviště . Na fasádě přilehlého domu pak byl v nekonečné osmičce nasprejován obraz jezdících tanků .
V roce 2005 město parcelu prodalo za 183 milionů korun. Investor navíc přikoupil sousední Schönkirchovský dům z let 1726–1734.
Na podzim roku 2006 začal vlastník pozemku jednat s památkáři o možnostech výstavby.