Startuje výstavba na nejdražším pozemku v Praze

15.02.2013

V poslední proluce ve středu pražské památkové rezervace se brzy začne stavět hotel. Na pozemku na rohu Národní třídy a Mikulandské ulice se nejprve uskuteční archeologický průzkum, který začne po podpisu dohody mezi archeology a investorem. Vzhledem k výsledkům předběžného průzkumu z loňského podzimu i výzkumu z roku 2007 očekávají odborníci významné nálezy.

Pozemek v roce 2005 prodal magistrát za zřejmě rekordní cenu 234 700 Kč za metr čtvereční, celkem za téměř 184 milionů. Majitel parcely vlastní i sousední památkově chráněný barokní palác a do stavby podle projektu ateliéru Znamení čtyř, který má už stavební povolení, plánuje investovat miliardu korun.

Společnost Dittrich, která pozemek od města koupila, nenašla pro stavbu investora. Barokní palác i s prolukou využívanou jako parkoviště byly zastaveny ve prospěch PPF banky, loni šly do dražby s vyvolávací cenou 227,5 mil. Kč. Do projektu vstoupil nový investor Petr Němec, někdejší zakladatel farmaceutické společnosti PharmaSwiss. Ten nyní jedná s několika hotelovými řetězci, které by mohly hotel po jeho dokončení provozovat.

Cenný historický objekt středověkého původu byl podle NPÚ poškozen novodobými zásahy na uliční fasádě, dvorním křídle i v interiérech. Rekonstrukce má tyto změny v barokní podobě domu napravit, projekt zachová i původní urbanistický koncept včetně otevřeného prostoru dvora.

http://www.stavebni-forum.cz/cs/article/22128/startuje-vystavba-na-nejdrazsim-pozemku-v-praze/